Netflix’in Gücü, Kartlar Yeniden Dağıtılıyor,


1
1 point

Netflix. 22 yıl önce dvd kiralama servisi olarak çıktığı yolda eğlence sektörünün geleceğini tanımlayan 139 milyon abonesi olan devasa bir platform. Sadece geçen yıl program yapımına 15 milyar dolar harcadı. Evet yanlış duymadınız video ve sinema filmi ya da tv dizileri için tam 15 milyar dolar. Hollywood’ta ki büyük stüdyolara meydan okuyarak büyük yapımlara imza attı ve 91. Akademi ödülleride gücünü sinema endüstrisine kanıtladığı etkinlik olarak tarihe geçti. 15 dalda Oscar adayı gösterilen netflix filmleri bu ödül töreninde 10 dalda aday gösterilen roma filmi ile 3 dalda Oscar ödülünün sahibi oldu… 15’te 3 olması sizi yanıltmasın

Bu video da sizlere Netflix’in gücünden ve yapabileceklerinden. Eğer doğru hamleler yapılabilirse Türk sinemasını dünyaya çok iyi tanıtabileceğimizden bahsedeceğim.  Göbeklitepe ile ilgili yapılacak fantastik diziyi de unutmadık. Organize işler Sazan Sarmalının Netflix’e satılması bir dönemin başlangıcı olabilir.

Evet hollywoodun yeni kralı Netflix. Netflixin bu başarısının en etkili silahı tabi ki para. Para parayı çeker tabirini hepiniz duymuşsunuzdur. Netflixin yapmış olduğu da bu aslında. Büyük yatırımlar yaparak herkesin beğeneceği film ve diziler ortaya çıkarmak.

Oscar ödül töreninde 15 dalda Oscar adayı olan netflix filmlerinin kampanyasını yürüten bir isim var Lisa taback. Bayan Taback netflixin Oscar kazanabilmesi için tam 25 milyon dolarlık bir kampanya yürüttü. Bu kampanya ile netflix’e 3 oscar kazandırdı.  

Lisa Taback, 25 milyon dolar harcayarak Los Angeles’ın her tarafını “Roma” afişleriyle donattı. Sayısız parti verdi. Filmi meydanlarda gösterdi…“Roma” diye kaplanmış çikolatalar dağıtmaya kadar, akla gelecek gelmeyecek her imkânı kullandı…

Aslında yaptığı iş Beyin yıkamaktı… Bu çabaları sonuç verdi ve 3 dalda Oscar ödülünün sahibi oldu. Tabi Netflix’in tahta sağlam bir şekilde oturmasını sağladı.

Elbet bir gün bizde Türk filmi ile Oscar alacağız diye düşündüğünüzü tahmin eder gibiyim. Fakat bir sorun var. Gönderdiğimiz filmler sadece aday adayı olarak kalıyor. Eksik olan bir şey var. Tabi ya paramız yok. İşte Bu yüzden Oscar almamız neredeyse imkansız.

Şimdi anladınız mı, bizim durmadan “Türk sinemasının Oscar Aday Adayı” diye seçip seçip gönderdiğimiz nice film, neden aday bile olamadan geri dönüyorlar, Hollywood’dan?

Film yapımcılarımızın hangisi Los Angeles gibi parayı hortumla yutan bir pazarda üç kuruşla adını duyurabilir? Kültür Bakanlığımızın yaptığı yardımla, Hollywood’da ancak kabak çekirdeği alabilirsin… Arkanızda Büyük Stüdyolar olacak ki.. Derken işte bize yardımcı olacak Netflix ortaya çıktı… Tarihte ilk kez büyük stüdyolara meydan okuyan şirket…

Parayı bastırdı ve düdüğü çaldı görüyorsunuz anlatmaya gerek yok!

Şimdi Büyük Stüdyoların pabucu, gidin bakın, ödül töreninin yapıldığı Dolby Tiyatrosu’nun tavanında mı, değil mi?.

Gelecek Netflix ve onun gibilerin elinde olacak!

Düşünün Oscar adayı olarak gönderilen Türk filminin kampanya yürütücüsü lisa taback olsa ve 25 milyon dolarlık bir tanıtım bütçesi ayrılsa. abarttım farkındayım çünkü yapılan türk filmlerinin bütçesi 25 milyon doların yanına yaklaşmıyor bile. Olsun hayal kurmak güzeldir.

Derken Türkiye’de BKM den çok önemli bir hamle geldi. Sinema sektörü ile bir süredir kavgalı olan Yılmaz Erdoğan Organize işler sazan sarmalı filmini netflix’e satmıştı. Ortalık bir anda karıştı. Filmlerini daha vizyona sokmayan birçok ünlü isim içinde acaba onlarda mı filmleri netflix’e satacak düşüncesi ortaya çıkmıştı. Şahan Gökbakar’ın Recep ivedik  6 sı için şimdiden netflix 3,5 milyon dolar teklif etmişti bile. Türk lirasına çevirirsek 18 milyon TL. Muazzam…Herkes bu hareket sinema sektörünü bitirir dercesine serzenişte bulunuyordu. Aslında haklılardı. Gerçekten bu hareket sinema sektörünü bitiricek eski alışkanlıkları bir çırpıda silip atacak türdendi. Sonuçta bu platform Türkiye’ye girdi ve sinema sektörünün bundan faydalanması lazım. Türk filmleri netflix ile dünyaya açılabilir. Nasıl mı? Şöyle bir örnek verelim.

Yabancı Damat dizisini hepiniz hatırlayacaksınız. Bu dizi Türkiye’de çok sevilmişti. Yapımcılar bu diziyi Yunanistan’a satıp TV’de gösterime sokunca Türk dizileri bir anda dünya televizyonlarına nasıl açıldı bir düşünün… Gerçi ülkemizdeki diziler dünyanın birçok ülkesinde yayınlanıyor. Buna da pazarlama yeteneği diyelim. Fakat netflix platformunda yayınlanan bir dizi otomatik olarak zaten 139 milyon aboneye ulaşıyor. Fazla bir çaba sarfetmeden tüm dünyaya ulaşabiliyorsun. Netflix türk insanın dizilere olan bağlılığını görmüş olacak ki hakan muhafız ile bu alana giriş yaptı. Fantastik süper kahraman filmi. Üstelik 2. Sezona Cüneyt Arkını da ekleyerek dizinin popüleritesini biraz daha arttırdı. Bununla ilgili bir video yapmıştım ama pek beğenilmedi. Sağlık olsun her şeyden ders alıp yolumuza devam ediyoruz. Belki bunu da beğenmeyebilirsiniz ama abonelikten sakın çıkmayın 😊

Netflix Şimdide göbeklitepe ile ilgili fantastik bir filmin hazırlığı içinde. Bu filmin bilgisine geçmeden önce Göbeklitepeden kısaca bahsedelim sonra konumuza devam edelim..

Piramitlerden 7000 yıl, İngiltere’deki meşhur Stonehenge’den 6000 yıl daha eski… Üstelik onlar gibi gizemli, şaşırtıcı ve gökyüzüyle bağlantılı… Bilinen insanlık tarihini alt üst eden, ders kitaplarını yeniden yazdıran 12000 bin yıl önce inşa edilen Göbeklitepe. Kazıların başladığı 1995 yılından itibaren uygarlığın kökeni hakkındaki bilgileri değiştiren Göbeklitepe, hayvan figürleriyle yontulmuş taşları ve T biçimli sütunlarıyla 12.000 yıllık dairesel yapılardan oluşmakta. Bu tarih, tarım devriminden hatta ondan da önceki çanak çömlek yapımının icadından bile daha eski. Göbeklitepe 12.000 yıllık geçmişiyle dünyanın şu anda bilinen en eski tapınağı olma özelliği taşıyor. Arkeologların, tarihçilerin yoğun ilgi gösterdiği bölge bir yıla aşkın bir süre kapalı kaldıktan sonra yeniden ziyarete açıldı. Göbeklitepe dini ritüellerin gerçekleştirildiği fantastik bir tapınak olmasından hareketle Netflix burası için fantastik bir dizi yapmayı planladı.

Bu dizi ile ilgili bazı bilgiler verelim. Bu dizinin başrol oyuncusu Beren Saat olarak açıklandı. Diğer rollerdeki oyuncular şu an belli değil. Filmin konusu ise Şengül Boybaşın uyanış romanından uyarlanmış. Filmin senaryosunu Nuran Evren Şit hazırlıyor. Diziyi ortaya çıkaracak ekip hakan muhafız dizisi ekibi. Beren saat burada Atiye adında süper güçleri olan birini canlandıracak. Diziyle alakalı başka herhangi bir bilgi şu an verilmedi. Bu dizinin bizim için önemli olan yanı Göbeklitepenin tanıtımına büyük bir katkı sağlayacak olması. 2019 yılının göbeklitepe yılı ilan edildiğini düşünürsek büyük bir tanıtım olacak.

Dizi netflixte yayınlandığı anda 190 ülkede izlenebilir hale gelecek. Bu da göbeklitepeyi ziyaret edenlerin sayısının artması haliyle ülke turizmine katkı sağlaması demektir. Bunun için şöyle bir örnek versek daha iyi olur.

2018 yılında Beyonce’nin, Louvre Müzesi’nde çektiği klibin ardından Louvre Müzesi’nde ziyaretçi rekoru kırılmış ve yıl boyunca toplam 10 milyondan fazla ziyaretçi ağırlamıştı.

Şimdi sayısız ülkede, 139 milyon aboneli Netflix ile dünyaya açılan Organize İşler Sazan Sarmalı filmi, ve diziler Türk sinemasına hangi kapıları açacak, varın onu siz hesaplayın!

Yarın Oscar Aday Adayı olacak Türk filminin arkasında Netflix olursa? Türk sineması ilk Oscar Heykelciğini kaldırdığında Türk sinemasının geleceğine açılan o muhteşem kapıya bakın!.


Like it? Share with your friends!

1
1 point

What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
1
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
1
love
lol lol
2
lol
omg omg
1
omg
win win
0
win

0 Comments

Send this to a friend